Azure Blob Storage Connectors compatible versions

Hi gurus,

I am new to confluent and Kafka. I have a question on the version compatibility/interoperability. I have set up my environment locally on dockers.

More specifically I am using:

  • cp-kafka-connect:5.5.1 (docker image)
  • debezium-connector-sqlserver-1.9.3.1 (CDC)
  • confluentinc-kafka-connect-azure-blob-storage-1.6.16 (sink connector)
  • confluentinc-kafka-connect-azure-blob-storage-source-2.5.6 (source connector)

Data is successfully captured from my SQL Server db and send to KAFKA. Then consumed by the source connector and stored on my Azure Blob account/container. However, when I try to read/restore the saved messages from Azure Blob Storage back to KAFKA I am getting this error:

ERROR WorkerConnector{id=AzureBlobStorageSourceConnector} Error while starting connector (org.apache.kafka.connect.runtime.WorkerConnector)
java.lang.NoSuchMethodError: io.confluent.connect.cloud.storage.source.CompositeSourceConnector.context()Lorg/apache/kafka/connect/source/SourceConnectorContext;
at io.confluent.connect.cloud.storage.source.CompositeSourceConnector.start(CompositeSourceConnector.java:71)
at org.apache.kafka.connect.runtime.WorkerConnector.doStart(WorkerConnector.java:110)
at org.apache.kafka.connect.runtime.WorkerConnector.start(WorkerConnector.java:135)
at org.apache.kafka.connect.runtime.WorkerConnector.transitionTo(WorkerConnector.java:195)
at org.apache.kafka.connect.runtime.Worker.startConnector(Worker.java:259)
at org.apache.kafka.connect.runtime.distributed.DistributedHerder.startConnector(DistributedHerder.java:1229)
at org.apache.kafka.connect.runtime.distributed.DistributedHerder.processConnectorConfigUpdates(DistributedHerder.java:552)
at org.apache.kafka.connect.runtime.distributed.DistributedHerder.tick(DistributedHerder.java:399)
at org.apache.kafka.connect.runtime.distributed.DistributedHerder.run(DistributedHerder.java:293)
at java.util.concurrent.Executors$RunnableAdapter.call(Executors.java:511)
at java.util.concurrent.FutureTask.run(FutureTask.java:266)
at java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor.runWorker(ThreadPoolExecutor.java:1149)
at java.util.concurrent.ThreadPoolExecutor$Worker.run(ThreadPoolExecutor.java:624)
at java.lang.Thread.run(Thread.java:748)

I feel this might be a problem caused by incompatible versions. Any ideas/suggestions?